Розбираємо, які слова у нашому мовленні впливають на сприйняття нас як невпевнених у собі.

Життя в суспільстві потребує від нас дотримання певних правил поведінки, що часто асоціюються з ввічливістю.
А чи замислювались ви коли-небудь над тим, що в намаганні бути ввічливими - як вчила мама - ми можемо принизити власну значимість в очах інших?

Та й загалом наша впевненість чи то самооцінка - надто мінливі поняття. І вони значно більше орієнтовані на інших, ніж на нас. Коли починаєш працювати з цими поняттями як з якостями / характеристиками, майже відразу зустрічаєшся з гіркотою розчарування. А пов'язане воно якраз із усвідомленням, наскільки на нас впливаю думка і ставлення оточуюучих.

Повертаючись до питання ввічливості, можемо спостерігати протилежний ефект. Наче ж все правильно робимо - ввічливість має характеризувати нас як культурних, інтелігентних особистостей, а буває навпаки. Зрозуміло, що вихованість (так ще ми називаємо ввічливість) ми проявляємо вчинками та словами. Давайте розглянемо, присутність яких саме слів в нашому мовленні призводить до вказаного ефекту.

1. Перепрошую (рос. "Вы меня извините", "Извините")
Вибачення звісно треба просити, якщо і правда винні. Та щоразу, коли хочете щось сказати, увійти, пройти і т.д. і використовуєте "перепрошую", то ставите під сумнів своє право на користування речами чи то перебування в даному просторі. Тільки не плутайте із західною культурою, де "Sorry" чи "Excuse me" являється культорною вимогою.

2.Можна
Взагалі то у цього слова є декілька значень. Ним можна показати варіативність (синонім "можливо"), дати дозвіл чи попросити щось, погодитись з думкою ("можна й так"). Та от насиченість мовлення фразами "можна я" чи "можна?" створює образ невпевненої людини. А ще це слово заважає нам формувати пряму комунікацію з іншими. Всі знаєте наші улюблені "Можна тебе попросити зробити чаю". Так от не ображайтесь, якщо у відповідь почуєте "Можна" і... Все. Тут чесно - "какой привет, такой ответ". Зрозумілішим виглядає послання "Зроби мені чаю, будь ласка".

3. Я вам не заважаю? / не відволікаю? (рос. "Я вам не помешаю")
Часто цю фразу ми вживаємо свідомо, щоб виказати свою повагу до адресата. Та приниження власної цінності все ж не найкращий варіант досягнення бажаного ефекту. Ми радше поважаємо рівних собі. Якщо ж у нас з'явилось бажання приєднатись до компанії, то доцільнішим буде запитати: "Ви не проти, я приєднаюсь?". Чи, наприклад, вас викликав керівник, то "Я вам не заважаю" краще замінити на "Я увійду?". Трохи не звично для нас, але спробуйте зараз вголос сказати обидві фрази і прислухайтесь до відчуттів. Друга - більш сфокусована.

4. Чи не могли б ви?
О! Ця фраза схожа на "Можна тебе попросити". Вдумайтесь, про що насправді ми просимо, коли кажемо "Чи не могли б ви?". Дуже схоже на послугу. І так, не дивуйтесь, якщо почуєте у відповідь "Міг би / можу", а дії за цим не послідує. Бо питання також не пряме. Якщо ж є потреба попрохати когось про щось, то впевненіше прозвучить "Зроби, допоможи, напиши, зателефонуй і т.д., будь ласка".

5. Мені подобається / сподобалось (рос. "Мне нравится / понравилось")
Сама фраза дуже приємна і підходить для дружнього та близького спілкування. І вона ж може бути містком для встановлення контакту. Однак, якщо ви хочете оцінити щось чи поділитись враженнями, то спробуйте конкретизувати спектр почуттів. Наприклад: "Я задоволена", "Я здивована", "Я радію".

Я свідомо наводила в приклад і російськомовні аналоги, розуміючи, що багато читачів спілкується російською чи суржиком. І звичайно, варто пам'ятати, що доцільне використання кожної з наведених фраз, не є ознакою невпевненості. Зверніть увагу лише на частоту їх появи у вашому мовленні. І давайте поміркуємо, які ще фрази можуть впливати на те, як нас сприймають інші?

Автор: Олена Нікольска - психотерапевт, бізнес-тренер, консультант Hogan Assessment. Експерт в області розвитку емоційного інтелекту, ненасильницької комунікації і недирективного впливу.
#psytalks