Знайти час для читання

XXI століття — це шалений темп, відкриття, дослідження і постійний рух. Якщо зрівняти життя людей XX ст., та людей XXI ст., ми побачимо чималу різницю. Від сучасної людини звично чути про нестачу часу, планування справ, дедлайни. Їхні рухи швидкі й рвані, тем кроку схожий на біг. Це найгостріше відчувається у великих містах. Чи можна в такому нестриманому темпі знайти час для читання?

Є порятунок і це аудіокниги. Їх можна придбати, як звичайні паперові, можна оформити підписку в додатку, а можна знайти у вільному доступі. З мовою теж не буде проблем є українське звучання, іншомовне, або оригінальне. Це вже, як кому заманеться. Дякуємо XXI століттю — ері розвитку та прогресу.

Але чи дієві аудіокниги, як паперові? В аудіокнизі не «перечитаєш» бажану частину тексту. Можна перемотати, але знайти потрібний епізод важко. Також сприйняття аудіоматеріалу складніше, особливо, якщо при прослуховуванні займатися паралельно іншою справою. Люди, буває, «випадають» з прослуховування. Таке трапляється і при читанні паперових книг. Але перегорнути сторінку назад набагато легше чим відмотати аудіострічку.

Паперова література потребує більше часу і зосередженості лише на книзі. Навряд вийде чистити взуття і читати. Та це забезпечує повну концентрацію і якісніше споживання інформації. Читаючи очима ми краще запам’ятовуємо і засвоюємо сюжет. Особливо, якщо це навчальна література де сприйняття написаного має бути максимально освоєно. Ще ходить думка, що відчуття книги в руках і перегортання сторінок дозволяє читачеві зупинитися й осмислити прочитане, якщо це потрібно.

А також паперова книга дає відповідь на питання «скільки залишилося до кінця?», відчувається темп і час історії. В той момент як аудіокниги майже позбавляють цього.Не зважаючи на те, скільки аудіодоріжок залишилося, нам важко сказати середина це чи кінець. Адже одна аудіодоріжка може тривати тридцять хвилин, а наступна лише десять.

Проте, аудіокниги мають чималі переваги. Як ми вже зрозуміли, це економія дорогоцінного часу. За прослуховуванням книги можна паралельно робити безліч справ. Також аудіокнига навчає концентрувати увагу на довгий період часу тим самим не перериваючи іншу справу. Розвивається багатофункційність. Також покращується пам'ять, проте ця функція нашого мозку розвивається інакше ніж при класичному читанні. Не слід ігнорувати працю диктора, який надиктовує книгу. Разом з ним сприйняття історії стає яскравішим. Слухач ловить ноту сарказму в голосі персонажа, переляк, хвилювання та інші емоційні барви. А також покращує дикцію і сприйняття мовлення. Адже щоб гарно і правильно спілкуватися, спочатку варто навчитися слухати.

Але як навчитися слухати правильно? Якщо аудіокниги зовсім в новинку навряд вийде сфокусуватися на довгому прослуховуванні. В такому випадку слід вибрати не надто складну літературу, в тому жанрі який знаходиться у фаворитах. Слід серйозно підійти до вибору мови та диктора. Аудіокнига в жодному разі не повинна викликати дискомфорт чи роздратування. Вона повинна бути чіткою і зрозумілою, аби не навантажувати наш мозок зайвими процесами. Слід сконцентруватися на прослуховуванні книги й паралельно можна робити щось, що не потребує великих мозкових затрат. Це повинна бути монотонна робота, яка добре знайома. Ходьба, прибирання, миття посуду, вишивання тощо. Механіка рук і концентрація уваги на повісті. Спробуйте замінити серіал, який грає на фоні, аудіокнигою, але приділіть їй більше своєї уваги. Згодом час прослуховування стане збільшуватися, концентрація зросте і сприйняття усної інформації буде такою ж продуктивною як і письмової.

Що читати цієї осені?
Не слід повністю замінювати читання паперових книг прослуховування аудіоверсій. Адже це два різних процеси які по різному впливають на наш мозок. Для людини важливі обидва процеси. Слід поєднувати аудіокниги з паперовими. Це не лише дозволить скоротити список запланованої до читання літератури, а й дозволить краще розвинути себе й покращити продуктивність та світосприйняття.

Сьогодні в Україні створений цікавий проєкт, з україномовними книгами, які начитують диктори, актори та, навіть, самі автори книг. Це мобільний додаток «Абук», в якому можна придбати різноманітні аудіокниги.
Більш відомий і багатьма улюблений додаток «Bookmate» вміщує в собі багату бібліотеку електронних та аудіокниг. Цей додаток працює за схемою підписки. Платите за використання додатку і читає, та слухаєте скільки завгодно і що завгодно. Є цікава фішка, в додатку у вигляді гри, так можна отримати декілька безкоштовних днів користування.

Отже, аудіокнига — це зручний інструмент, який покращить продуктивність тайм-менеджменту, навчить багатофункціональності та покращить розмові здібності. Це порятунок сучасної, постійно зайнятої людини XXI ст.

Бажаю гарного читання та лише якісних аудіокниг.

(Фото автора Dzenina Lukac: Pexels. Фото обкладинки автора Karolina Grabowska: Pexels)