Відпочинок-медітація

Вікторія Шевченко – гід Гільдії професійних екскурсоводів та гідів-перекладачів GuidesGuild, авторка youtube-каналу «Лекторій Лукоморій» – запрошує у Дземброню. Що це и де це – зараз дізнаєтеся.

Яким ви бачите найпозитивніший відпочинок? Так, щоб повне перезавантаження.
Уявіть: ви, гори, тиша… Хоча ні, іноді річка щось собі буркоче. А цивілізація далеко-далеко, так далеко, що навіть по телефону з вами ніхто не зв’яжеться, тому що його з вами немає. Чому немає? А ви його навмисно не взяли з собою.
Скажете, це неможливо? Та ні, дуже навіть можливо. Хоч би у вас бізнес, хоч би ви керівник… Все можливо, якщо правильно підійти до справи.

Ось послухайте одну історію: жив собі серйозний бізнесмен. Компанію мав велику. Виробництво, постачання, відвантаження… Покупці, постачальники, дебет-кредит… – Все, як і у вас.

Одного разу він зібрав керівників всіх відділів своєї компанії і відправив їх в двотижневий круїз. А сам став дивитися, як справляються департаменти без своїх менеджерів. Якщо департамент працював в звичайному режимі, його керівник залишався в компанії і навіть міг отримати підвищення. А якщо департамент без свого керівника не міг дати собі ради, з менеджером цього департаменту прощалися.

Історія, звичайно, не стільки про відпочинок, скільки про те, що при правильному підході все можливо, навіть на 2 тижні залишити компанію і поїхати у відпустку.

Я вам більше скажу – все це я зробила сама і навіть два рази: взимку та влітку. Колись я працювала в ТОП-керівництві, тому дуже добре знаю, що таке бізнес з усіма його нюансами. Проте, не дивлячись на реалії, я вирішила втілити експеримент того серйозного бізнесмена в життя (ви вже, мабуть, знаєте, що то був Генрі Форд).

Мені самій для себе було цікаво перевірити, чи справляюся я зі своїми обов’язками як керівник (раптом колись прийдеться працювати у Форда…). Тому я зробила для себе перевірку. Експеримент по-фордівськи. І правильний відпочинок, звичайно. Забігаючи вперед, скажу, що експеримент був вдалим, як і відпочинок.

Підлеглі мали алгоритм вирішення будь-яких можливих питань від партнерів, моє керівництво (тобто, власник компанії) знало, хто і які вирішує питання замість мене. Отже, всі отримали цінні вказівки в стилі «ні кроку назад, ні кроку на місці», і я поїхала на відпочинок без жодного пристрою зв’язку. Так, навіть мобільний телефон не взяла! Звичайно, всіх попередила: і в компанії, і в родині.

Але була ще одна важлива справа: вибір місця відпочинку! Треба ж було обрати таке місце, в якому б не було спокуси скористатися досягненнями технічного прогресу. Вибір місця для відпочинку припав на село Дземброня, розташоване в Верховинському районі Івано-Франківської області, на кордоні з Румунією. До речі, це село вважається найвисокогірнішим в Карпатах.

Ніякого тобі wi-fi, інтернет-кафе, ТРЦ та іншого. Що казати, якщо вуличного освітлення – й того немає! (Що в даному випадку дуже гарно). В селі є пара маленьких готельчиків, та й місцеві жителі з радістю здають своє житло туристам.

Уявіть собі: ви живете прямо на березі гірської річки Чорний Черемош. І вночі, коли темрява повністю огортає гори (ви пам’ятаєте, що вуличного освітлення в селі немає), залишається тільки мелодійний голос вируючої річки внизу і запаморочливе зоряне небо над головою. Як тут не згадаєш Канта: «Зоряне небо над головою і моральний закон всередині нас наповнюють розум все новим і зростаючим захопленням і хвилюванням...».

Гори, смереки і відсутність туристів, – що може бути краще для простого споглядання природи і найповнішого відпочинку душі й тіла. Особливо взимку. Туристів майже немає, тим більше в порівнянні з Буковелем, що знаходиться всього в якихось 60-ти км від Дземброні. Сіли собі на терасі з трав’яним чаєм або пішли в похід по ближніх пагорбах, по лісах, до казкових каменів.

Можливо, справжня причина того, що ми всюди беремо з собою телефон, – в тому, що ми боїмося залишитися сам на сам з собою? Зі своїми думками, емоціями, почуттями. В місті, серед людей це складно. А в таких місцях, як Дземброня, вам навіть не буде потрібно робити над собою зусилля.

Це найприродніша медитація: ви просто споглядаєте гори, смереки, сніг…
Вівці по скилах…
Хмари, що зачепилися за верхівки смерек…
Он собака, мабуть, вівчарський, біжить кудись…
Он птах…
О, а чиї це сліди на снігу?

…І ви вже не помічаєте, що ваші думки, переживання, емоції кудись поділися. Ви згадуєте, що колись, дуже давно і далеко, займались якимись справами, з кимось сварилися (чого? навіщо? воно ж ламаного гроша не варте…). Так, це було.

Але зараз є тільки гори і ви. І Всесвіт. А все інше – в іншій Галактиці.

Немає політики, немає релігій, немає несправедливості. Є тільки ви, Всесвіт і гори. І смереки…

***
Скажу вам: це справжнє перезавантаження. Повірте, після такого відпочинку ви отримаєте не тільки заряд енергії на рік вперед, а ще й якісь інсайти для справ, бо ж подивитеся на них під іншим кутом, через по-справжньому розширену свідомість.

До речі, письменниця Леся Українка і режисер Сергій Параджанов приїздили у Дземброню за натхненням (саме Дземброня надихнула Параджанова на зйомки культової стрічки «Тіні забутих предків»).

І такий відпочинок, як у Дземброні, можна знайти в будь-якій частині країни – було б бажання. …А фордівський експеримент я втілила не тільки взимку, а й влітку. Було це в найстарішому ботанічному саду країни. Зауважу, що то був експеримент в експерименті: я спробувала, що таке волонтерський туризм. Але це інша історія, якось я її розповім...

Фото: Дмитро Косменко (на обложке и 1), Олена Петренко (2 фото)