Преподавать так, чтобы ученикам было интересно

В конце мая 2021 года в издательстве BookChef при участии контент-лаборатории Custom Lab выходит в свет новый оригинальный учебник физики. Это уже второе учебное пособие от одесского школьного учителя и популярного блогера Павла Виктора. Книга называется «Физика. Молекулярное строение вещества и тепловые явления». Тут просто и доступно излагаются принципы термодинамики, молекулярно-кинетической теории, рассматриваются свойства паров, жидкостей и твердых тел.

О первой книге «Физика. Основы и механическое движение» наш сайт уже рассказывал: https://pozitiv.ua/article/2938

Что особенно ценно, обе книги Павла Виктора пригодятся именно сейчас, при дистанционном обучении. И не только школьникам, но и студентам, и даже взрослым, которым в школе с трудом давалась физика. Ведь это не просто учебники в классическом понимании. Неоспоримые плюсы издания – в доступности изложения и многоплановой подаче материала: каждая тема в книге дополнена QR-кодами. Воспользовавшись ими, можно перейти к соответствующему фрагменту видеоурока и увидеть демонстрацию опыта, отследить работу физического прибора или разобрать решение задачи.

Уроки украинского учителя физики посмотрели уже более 25 млн раз пользователи его канала на YouTube в разных странах мира. Вторая книга, несомненно, повторит успех первого учебника (за первые 3 месяца было продано более 8500 экземпляров) и тоже станет бестселлером.

Читатели, желающие получить учебное пособие первыми, могут оформить предзаказ: https://pv.book24.ua/

Отрывок из книги.

З давніх-давен люди замислювалися над тим, із чого складається світ. І вважали, що є 4 головні складові всього — земля, вода, повітря й вогонь.
У IV–V століттях до н. е. давньогрецькі вчені Левкіпп і Демокріт дійшли іншого висновку.


Щоб зрозуміти їхню головну ідею, варто пригадати старовинну притчу. Зустрічаються учитель з учнем, і вчитель говорить учневі: «Бачиш цю діжку? Зараз я тричі наповню її, жодного разу не спорожнивши». Учень не повірив учителеві. Тоді вчитель узяв діжку й по вінця накидав туди каміння. Далі, не виймаючи каміння, він насипав у діжку піску та наповнив її вдруге.
Утретє вчитель залив усе водою. Це вдалося тому, що між камінням залишився вільний простір, який заповнили частинки піску. Але й між піщинками залишався вільний простір, у який потрапила вода. Сама собою виникає думка, що вода теж складається із частинок. І, можливо, є ще «дещо» дрібніше за частинки води, і цим «дечим» можна заповнити діжку ще раз, не виливаючи води. Давньогрецькі філософи Левкіпп і Демокріт дійшли висновку, що навколишній світ і справді складається з частинок, але мають існувати найдрібніші частинки, які ділити вже неможливо.

І ще один доказ хаотичного руху молекул (і взагалі того, що існує такий рух) знайшов зовсім не фізик. 1827 року англійський ботанік Роберт Броун узяв квітковий пилок, змішав його з водою і помістив під мікроскоп. Він помітив, що частинки пилку хаотично рухаються в полі зору мікроскопа. Причому деякі частинки (їх тепер називають броунівськими частинками) були більші й рухалися повільніше, а частинки меншого розміру — швидше. Це явище і є доказом того, що молекули справді рухаються.

Коли молекули води зіштовхуються з броунівськими частинками, вони змушують їх рухатися. Як відбувається такий рух? Наприклад, у броунівської частинки (це може бути квітковий пилок, частинка фарби чи крихітна крапелька смоли) якоїсь миті з одного боку випадково виявилося більше молекул води, ніж з іншого. У своєму випадковому русі вони вдарили частинку, внаслідок чого вона зрушилася. Наступної миті ситуація змінилася, молекул випадково виявилося більше з іншого боку, і тут вони вдарили частинку сильніше. Як наслідок, вона відхилилася в інший бік. Через те що кількість молекул з різних боків від броунівської частинки постійно змінюється випадково, частинка рухається дивно — хаотично.

Це явище називають броунівським рухом

4

5